DANES
> Torek, 5. november
> Ponedeljek, 4. november
> Nedelja, 3. november
> Sobota, 2. november
> Petek, 1. november
> Četrtek, 31. oktober
> Sreda, 30. oktober
DANES VČERAJ PREDVČERAJŠNJIM

Datum: 4.11.2024 12:15:23 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v nedeljo, 3. november 2024

V Sloveniji so bile včeraj najpogostejše bolezni, ki so povezane z dolgotrajnimi bolniškimi odsotnostmi in zdravstvenim absentizmom. Posavje je bilo med vodilnimi regijami glede zdravstvenega absentizma, zlasti zaradi dolgotrajnih bolniških odsotnosti, ki so lahko trajale celo dvanajst let. V Posavju je najdaljši bolniški stalež traja že šest let, medtem ko v Dolenjski je sedem staležnikov nad pet let.

Glavni razlogi za povečanje zdravstvenega absentizma so bili epidemiološke razmere, posebej okužbe s covid-19, ki so bile od prvega dne dalje v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Tudi spremembe Zakona o delovnih razmerjih so prispevale k povečanju stroškov za nadomestila, saj je bilo število dni odsotnosti v breme delodajalcev skrajšano. Zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je moralo prevzeti večjo odgovornost za nadomestila, kar je pripeljalo do višine izdatkov, ki so leta 2023 znašali skoraj 690 milijonov evrov.

Tako dolgotrajne bolniške odsotnosti so tudi posledica predolgega čakanja na diagnozo in ustrezen zdravniški zdravje, kar je še posebej vidno pri procesu za invalidsko upokojitev. Manjka zakonodaja, ki bi omogočala hitrejše postopke zdravljenja in rehabilitacije, kar dodatno prispeva k podaljševanju bolniških staležev.

Zdravstveni sistem Slovenije se z modelom celovite rehabilitacije slepih in slabovidnih uvršča med najbolj napredne in unikatne modele v Evropi. Očesna klinika UKC Ljubljana je vodilna bolnišnica za obravnavo starostne degeneracije makule (SDM), ki je bolezen oči, ki okvari centralni vid. Zdravimo več kot tretjino bolnikov s to boleznijo v državi, in sicer leta 2023 smo jih zdravili več kot 2000, več kot 400 smo jih na novo vključili v zdravljenje.

V Sloveniji se tudi pojavljajo prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, ki povzroča vročico Zahodnega Nila. Virus se prenaša preko komarjev, in zelo redko preko transfuzije, tkiva ali darovanih organov. Ob pojavu primerov okužb z WNV je treba s preventivnimi ukrepi poskrbeti, da se tveganje za okužbo zmanjša.





NOVINAR ROBOT - v0.24.10
Prispevki so samodejno napisani iz javno dostopnih virov. Prva verzija robota je nastala avgusta 2020, zadnji popravek pa septembra 2024. Več ...
INFO: zvone.stor@gmail.com




99






Coppyright (c) u3, november 2022