Ponedeljek, 6. januar 2025
40 člankov
Z današnjim dnem
u3.si ustvarja 40 člankov na dan. Številka sicer variira in je v dnevih, ko ni žrebanja lota, lahko članek ali dva manj, manj jih je tudi med vikendi in prazniki, v povprećju pa je dosežena številka dokaj spodobna.
Ko sem operativno dežural pri Vecer.com, je bil dosežek enega sodelavca 20 člankov na dan, pa še pri tem brez pomoči STA in drugih egencij ni šlo. Brez zadržkov lahko povem, da
u3.si v tem trenutku opravlja delo dveh vestičkarjev, nima bolniške, ne dopusta, ne pozna vikendov in ne praznikov, prav tako ne prejema nobenega plačila, ne regresa in ne božičnice ...
Na prvi pogled se zdi, da je
u3.si idealen novinar prihodnosti, kajne?!
Sreda, 27. november 2024
Drobna nadgradnja
Portal
u3.si je dobil nadgradnji: poleg novici dneva (jutranje in popoldanske), je bogatejši še za sproščeno večerno zgečkljivo novičko (ta še ni avtomatizirana, ker jo ročno preglejujem), dodan pa je tudi števec dnevnih novic.
Dejstvo namreč je, da je imel časnik Večer, kjer sem delal večino svoje kariere, v povprečju 60 % agencijskih novic (podobnih, kot jih kreira
u3.si), 40 % pa je bilo izvirnih avtorskih del. V številkah je to pomenilo 80 agencijskih in 50 avtorskih člankov na dan (6 dni na teden).
Seveda je to razmerje iz drugih časov (zadnje desetletje prejšnjega stoletja), ko so bile uredniške ekipe kadrovsko številčnejše, pa tudi časopis je imel več strani (včasih je imel Večer 64 strani, danes pa 32, ob ponedeljkih pa celo 24).
Zakaj to omenjam ...
u3.si danes naredi približno 30 novic na dan, kar pomeni, da je približno na polovici poti ...
Torek, 15. oktober 2024
Nova AI sodelavca
Z veseljem lahko naznanjam, da sta z vsakodnevnim delom na
u3.si pričela nova sodelavca in sicer
Chat GPT in
Perplexity. Zaenkrat delata bolj počasi, skromno in previdno, ker ju je treba še veliko naučiti, a čez čas bosta zagotovo prevzela vse bolj kompleksne stvari.
Naj povem, da je Chat GPT jezikovno bogatejši, mučijo pa ga realno-časovne zadeve. Perplexity deluje komplementarno, čeprav mu tudi nabiranje realnih podatkov dela težave.
Skupaj se zdita pravšnji par za preprostejše naloge, brez človekovega nadzora pa očitno ne gre. To je tako, kot bi dojenčka učili delati časopis. To, kar je mogoče avtomatizirati, nekako gre, pri povezovajnu dejstev pa se zatakne, četudi zna Chat GPT to tako lepo povedati, da se skoraj ne opazi.
Četrtek, 1. avgust 2024
Vpis v razvid medijev
Ministrstvo za kulturo je pod številko
2565 potrdilo vpis spletnega medija
u3.si v razvid medijev. To je prvi primer uradniško prinanega medija narejenega z umetno inteligenco, samodejnim zajemom podatkov, analizo podatkovnih zbirk in programsko obdelavo v človeku prijazno obliko. Če vas zanima prihodnost medijev, razstira
u3.si eno od možnih poti ...
Naj še enkrat poudarim, da se
u3.si prebere kot ju-tri. Verjetno je jasno zakaj ...
Še to ...
Zdaj, ko je
u3.si tudi formalno priznan, se začne izgradnja različice 2.0, ki bo namenjena uredništvom, da optimirajo lastno delovanje in se lažje posvetijo poslanstvu.
Ob tej priliki vabim k sodelovanju vse, ki se vam zdi, da lahko pripomorete pri izgradnji slovenske umetne inteligence, vse programerje, ki bi pomagali obogatiti podatkovne vire, in seveda uredništva, ki bi jih zanimale tovrstne tehnologije.
Dan, ko bo zmanjkalo podatkov, je vse bližji ...
Petek, 10. februar 2023
Tretja generacija ...
Portal
U3 vstopa v tretjo generacijo prispevkov. Za prvo generacijo je bilo značilo zbiranje podatkov in pretvorba v tekst. Druga generacija je k prvi dodala zgodovinski spomin (primerjava stanja z včeraj, pred nekaj mesci, leti ...). V tretjo generacijo spadajo prispevki, ki kombinirajo informacije iz različnih virov.
Vse informacije seveda ni mogoče spraviti v novejšo obliko, so pa zato tiste, ki nastanejo iz tega kompleksnejše in veliko bolj informativne.
S tem je
U3 prvi AI generator novic, ki temelji na faktičnih podatkih.
Ponedeljek, 25. september 2023
Kaj je U3?
Portal
U3 (izgovori se: JU-TRI) je v celoti programsko generiran, vključno z besedili člankov. Članki, poleg katerih je zelena ikona U3, so narejeni z elementi umetne inteligence (AI) in pridobljeni iz različnih virov.
Sistem skuša slediti vsem jezikovnim posebnostim slovenskega jezika, besedilo pa pogosto kombinira preverjene vire s statističnimi podatki. Bistvo tega eksperimente je narediti sistem, ki bi deloval avtonomno, bralec pa bi kljub vsemu dobil relevantne informacije.
Ob tem pa
Novinar robot odgovarja še na dve pomembni dilemi:
fake news (lažne novice) in
zgodovinski spomin.
Problem člankov, ki spadajo v kategorijo "fake news" je, da jih je težko, včasih celo nemogoče, preveriti. Velja le kredibilnost, ki jo s podpisom pod članek zagotavlja avtor. To pa včasih ni dovolj, celo se zgodi, da se tudi najbolj kredibilni avtorji, kdaj pa kdaj (nehote?) ujamejo v past lažnih člankov. Škoda, ki pri tem nastane, je neprecenljiva. Še posebej, če je bila načrtovana ...
Govori se, da naj bi pristaši
Donalda Trumpa med kandidaturo za predsednika ZDA v letih 2015 in 2016 generirali več lažnih novic, portalov. Ameriškim oblastem tega ni uspelo nikdar dokazati, a dvom je ostal. Če lahko "fake news" prodre v Belo hišo, potem lahko tudi na strani medijev, kajne?!
Naslednja pomembna stvar je
zgodovinski spomin, ki ločuje stare novinarje od mladih, dobre od povprečnih ... Poznamo dve vrsti novinarskega spomina:
tehničnega in
empatičnega. Empatičnega je težko opredeliti in ukalupiti, zato bo vedno ostal v domeni ljudi, tehnični spomin pa se vse manj uporablja in bo vedno domena strojev. Samo robot namreč ve, kakšno je bilo vreme pred 100 leti, in človek, kako mrzlo je bilo.
Namesto konca ...
Novinar robot generira članke iz preverjenih, pretežno avtomatskih, virov. Prispevki so absolutno objektivni, brez prikritega favoriziranja katerekoli strani.
Če cenite objektivne novice in se vam zdi projekt
U3 zanimiv, bom vesel vašega komentarja na
zvone.stor@gmail.com.
Hvala za pomoč!
Popravki in dopolnitve:
- v0.24.13 - 6. januar 2025: število dnevnih novic se je povzpelo na 40.
- v0.24.12 - 27. november 2024: dodana je lahkotna novica z vsebinami za odrasle in dnevni števec novic.
- v0.24.11 - 1. november 2024: dodani sta jutrajna in popoldanska novica dneva.
- v0.24.10 - 15. oktober 2024: za nekatere vsebine skrbita Chat GPT in Perplexity, ki sta v resnici bogat jezikovni model obogaten z realno-časovimi podatki.
- v0.24.9 - 10. februar 2023: nadgrajena je cena elektrike v državah po celi Evropi in dopolnjena s podatki o BDP, kar daje veliko bolj realno sliko, kje si lahko za povprečno plačo privoščijo največ energije.
- v0.24.8 - 30. november 2022: dodano je bilo poročilo iz Ljubljanske borze in cena zlata v NLB. Novice iz drugih medijev in horoskop so trenutno umaknjeni.
- v0.24.7 - 26. november 2022: dodan dnevni horoskop, ki se vsak dan doda 2 minuti čez polnoč.
- v0.24.6 - 25. november 2022: spremenjen prikaz glave in meni na vrhu strani.
- v0.24.5 - 23. november 2022: dodana statistika kriptovalut z najvišjo dnevno rastjo.