DANES
> Četrtek, 21. november
> Sreda, 20. november
> Torek, 19. november
> Ponedeljek, 18. november
> Nedelja, 17. november
> Sobota, 16. november
> Petek, 15. november
DANES VČERAJ PREDVČERAJŠNJIM

Datum: 21.11.2024 9:32:01 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v sredo, 20. november 2024

V Sloveniji so bile včeraj najpogostejše okužbe z rinovirusi, ki jim sledijo humanimi metapnevmovirusi, virusi parainfluence in adenovirusi. Trenutno je sezona gripe v končnem obdobju, kar je pripeljalo do manjšega števila obiskov primarnih ambulant zaradi akutnih okužb dihal. Okužbo z influenco so potrdili v petih primerih, in okužbo z RSV v dveh primerih. Delež okužb s SARS-CoV-2 v Evropi narašča, vendar ta trend v Sloveniji še ni izrazit. V sezoni 2023/24 so laboratorijsko potrdili 4386 primerov influence A in 86 primerov influence B[2].

Pomembno je, da javnozdravstveni laboratorij NLZOH v Ljubljani posveča posebno pozornost povzročiteljem nalezljivih bolezni, ki prizadenejo velike skupine, kot so akutne okužbe dihal s poudarkom na gripi. Vlada Republike Slovenije je na 19. redni seji, dne 25. 7. 2013, sprejela Sklep o ustanovitvi Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), kar je pripeljalo do združitve območnih zavodov za zdravstveno varstvo[2].

Trenutno so najpogostejše okužbe v Sloveniji tiste, ki se pojavljajo v času poletja, ko je višja temperatura in več vode, kar povečuje verjetnost okužb. To je posebno vidno pri leptospirozi, ki se prenaša z bakterijami leptospirami, ki so prisotne v seču različnih sesalcev, najpogostejše glodavcev, krav in prašičev. Ljudje se lahko okužijo neposredno s stikom s sečem okuženih živali, še pogosteje pa prek vode, saj omenjene bakterije v njej preživijo dolgo časa[1][3].

Leptospiroza je zoonoza, ki je razširjena po vsem svetu, in v Sloveniji je prisotna v poletnih mesecih. V zimskih mesecih bolnikov z leptospirozo skorajda ni, razen pri posameznikih, ki se vračajo iz tropskih krajev. Bakterije za razmnoževanje in preživetje v naravi potrebujejo višje temperature[1][3].

V Sloveniji so tudi prisotne druge nalezljive bolezni, kot so adenovirusi in parainfluence virusi, ki so pogosto vzrok za akutne okužbe dihal. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) nadzoruje in sledi razvoju nalezljivih bolezni v Sloveniji, da bi lahko zdravstveni sistem bolje pripravil na potencialne epidemije[1][4].





NOVINAR ROBOT - v0.24.10
Prispevki so samodejno napisani iz javno dostopnih virov. Prva verzija robota je nastala avgusta 2020, zadnji popravek pa septembra 2024. Več ...
INFO: zvone.stor@gmail.com




99






Coppyright (c) u3, november 2022