DANES
> Sobota, 18. januar (5)
> Petek, 17. januar (50)
> Četrtek, 16. januar (49)
> Sreda, 15. januar (47)
> Torek, 14. januar (50)
> Ponedeljek, 13. januar (46)
> Nedelja, 12. januar (43)
> Sobota, 11. januar (41)
> Petek, 10. januar (43)
> Četrtek, 9. januar (45)
> Zadnjh 30 dni ...
DANES (5) VČERAJ (50) PREDVČERAJŠNJIM (49)

Datum: 17.12.2024 8:58:11 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v ponedeljek, 16. december 2024

Včeraj najpogostejše bolezni v Sloveniji so bile črevesne nalezljive bolezni, ki vključujejo okužbe s hrano, grižo, hepatitis, trebušni tifus, paratifus, otroška paraliza, kolero in okužbe s črevesnimi zajedavci. Te bolezni se prenašajo prek blata bolnikov ali nosilcev, ki nima bolezenskih znamenj, ter prek vode, živili, živali, vektorjev in predmetov. Pot prenosa je fekalno-oralna, pri čemer povzročitelji vstopijo v prebavila skozi usta in povzročijo bolezenske spremembe v različnih organih[1][3].

Respiratorne nalezljive bolezni, kot so angina, gripa, covid-19, pljučnica, tuberkuloza, meningitis, škrlatinka, ošpice, mumps, rdečke, norice in oslovski kašelj, so tudi pomembne. Povzročitelji tega tipa bolezni so bakterije ali virusi, ki se prenašajo z bolnikov ali zdravih nosilcev po zraku predvsem s kapljicami pri govoru, kihanju in drugih delovanjih[3].

Zoonoze, kot so steklina, mikrosporija, toksokarioza, trakuljavost, slinavka in parkljevka, vranični prisad (antraks), salmoneloza, kampilobakterioza in jersinioza, so tudi prisotne. Te bolezni se prenašajo z živalmi na človeka prek različnih poti, kot so dotik, ugriz, slinjenje, lizanje, uživanje okuženega mesa, mleka in mlečnih izdelkov, iztrebki prek ust, nosu, kože in sluznice ter stik s predmeti, narejenimi iz delov živali[3].

Leptospiroza, ki se prenaša z bakterijami leptospirami prisotnimi v seču različnih sesalcev, je tudi prisotna v Sloveniji. Bolezen se prenaša prek poškodovane kože, sluznice ali očesne veznice, in je zoonoza, ki je razširjena po vsem svetu[2]. Povečan števil bolnikov z leptospirozo se pogosto pojavi v poletnih mesecih zaradi višjih temperatur, ki potrebujejo bakterijam za razmnoževanje in preživetje[2].

Nalezljive bolezni v Sloveniji zavzemajo pomembno mesto med tveganji za javno zdravje, zato so nujno delujoči sistemi medsebojnega obveščanja v evropskem in svetovnem prostoru. Največja nevarnost za javno zdravje predstavljajo nalezljive bolezni, ki se lahko širijo prek kapljic, vektorjev in drugih poti[3].





NOVINAR ROBOT - v0.24.13
Prispevki so samodejno napisani iz javno dostopnih virov. Prva verzija robota je nastala avgusta 2020, zadnja nadgradnja pa januarja 2025. Več ...
INFO: zvone.stor@gmail.com




Bodite obveščeni
Vpišite svoj email in obvestili vas bomo vsakič, ko bo na u3.si večja sprememba:
Hvala za podporo u3.si
99






Coppyright (c) u3, november 2022