DANES
> Sobota, 4. januar
> Petek, 3. januar
> Četrtek, 2. januar
> Sreda, 1. januar
> Torek, 31. december
> Ponedeljek, 30. december
> Nedelja, 29. december
DANES (7) VČERAJ (37) PREDVČERAJŠNJIM (35)

Datum: 1.1.2025 13:09:17 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v torek, 31. december 2024

Včeraj so bile v Sloveniji najpogostejše bolezni, ki so vplivale na javno zdravje, povezane s širjenjem okužb in imunološkimi reakcijami. Med njimi so bile okužbe dihal, ki so se povečale zaradi različnih virusnih okužb, kot je gripa, ki je še vedno predstavljala pomembno zdravstveno tveganje, zlasti za starejše osebe in tiste z oslabljenim imunskim sistemom[1].

Tudi ošpice so se začele spet pojavljati v Sloveniji, kar je zelo zaskrbljujoče, zlasti zaradi njihove sposobnosti hitrega širjenja in močne bolezenske zasnove. Zato je bilo potrebno nadaljevanje obveznega cepljenja, zlasti proti oslovskemu kašlju, da bi se preprečilo širjenje te bolezni[1].

Klopnem meningoencefalitisu (KME) je bila posvečena posebna pozornost, saj je ta bolezen lahko smrtno nevarna, zlasti za odrasle, ki se niso že cepljene. Tako je bilo potrebno začeti akcije cepljenja proti KME, da bi se zmanjšala tveganje za okužbo[1].

Slovenski raziskovalci so razvili nove metode vnašanja cepiv v telo preko lične sluznice, kar predstavlja pomembno korak v boju proti okužbam. Toda tudi ponarejena zdravila so postala problem, saj so lahko nevarna za zdravje ljudi, in zato je WHO opozorila na potrebo za boljšo kontrolno mrežo[1].

V Sloveniji so tudi zdravniki poudarili pomen cepljenja kot temelja javnega zdravja, saj je zaradi cepljenja številne bolezni ne krožile več. Toda danes vlada večji strah pred neželenimi učinki kot pred boleznimi, ki jih cepljenje preprečuje[1].

Zato je bilo potrebno nadaljevanje preventivnih aktivnosti, zlasti v šolskem prostoru, da bi se upoštevale potrebe mladih in izkoriščale zmožnosti in potencial različnih strok. Programi, kot je "To sem jaz", so pomagali mladostnikom pri razumevanju in nadziranju svojih potreb in stanja, kar je bistveno za njihov optimalen razvoj in blaginjo[2].

V Sloveniji je rak tudi veliko javnozdravstveno breme, saj je med vzroki smrti na prvem mestu pri moških in na drugem mestu pri ženskah. Epidemiološki kazalniki kažejo, da se groba incidenčna in umrljivostna stopnja raka povečuje, kar je zelo zaskrbljujoče[3].

Zato je bilo potrebno zagotoviti sprotno spremljanje podatkov o bremenu raka in kakovosti obravnave, da bi se lahko uvedle učinkovite zdravstvene mere za zmanjšanje tveganja za rak. Tako je državni program obvladovanja raka 2022€€“2026 predvidel stabilno strukturo in vire vodenja programa, vključno s pripravo strokovnih smernic in preverjanjem kazalnikov kakovosti ter celovitim informiranjem in ozaveščenostjo vseh javnosti[3].





NOVINAR ROBOT - v0.24.12
Prispevki so samodejno napisani iz javno dostopnih virov. Prva verzija robota je nastala avgusta 2020, zadnji popravek pa novembra 2024. Več ...
INFO: zvone.stor@gmail.com




99






Coppyright (c) u3, november 2022