Datum: 1.1.2025 8:45:01 - Stran: KULTURA EU
Kultura v EU: sredo, 1. januar 2025
Včeraj najbolj omenjena novica iz področja kulture, zabavne kulture in alternativnih zvrsti kulture na najvidnejših evropskih medijskih portalih je bila povezana z Evropskim parlamentom in EU. Okoli 200 kulturnih organizacij iz 39 držav članic EU je podpisalo odprto pismo, naslovljeno na Evropski parlament in njegove voditelje, v katerem so izrazile zaskrbljenost zaradi napadov, prepovedi, odpuščanj in krčenja kulturnih ustanov, posebej na Madžarskem in Slovaškem. Podpisniki pisma so opozorili, da so ti ukrepi namenjeni spodkopavanju "raznolike evropske kulture" in da obstaja tveganje, da se bodo razširili v države, kot so Nizozemska, Francija in Nemčija.
Pismo je tudi kritiziralo nasilni protest pripadnikov ultranacionalističnih skupin ob premieri gledališke predstave v režiji Johna Malkovicha v bolgarski prestolnici, označeno kot "več kot jasno opozorilo, da se je prestopilo že preveč rdečih črt". Podpisniki pisma so pozvali Evropski parlament, da "končno zavzame jasno stališče in uvede zakon o svobodi kulture za zaščito umetnikov in kulturnih ustanov prek pravne države".
Peticija je bila javnosti predstavljena na dogodku v gledališču Maillon v Strasbourgu, ki se je udeležila tudi nekdanja evropska poslanka in nekdanja francoska ministrica za kulturo Catherine Trautmann. Podpisniki pisma so tudi navedli, da je gradite solidarnost, ki jo je že izkazalo na tisoče umetnikov in umetniških organizacij po vsej Evropi pri obsodbi teh predrznih napadov na umetniško svobodo in uporabo moči mednarodnih omrežij za množitev možnih rešitev.
Podpisniki pisma so tudi opozorili, da je ogrožen obstoj evropske kulture v njeni raznolikosti. "Ne le ugled, ogrožen je obstoj evropske kulture v njeni raznolikosti," trdijo podpisniki in pozivajo Evropski parlament, naj končno zavzame jasno stališče in uvede zakon o svobodi kulture za zaščito umetnikov in kulturnih ustanov prek pravne države. Evropa temelji na odprtosti kulturnega življenja posameznih držav in njihovem svobodnem sodelovanju. če to izgine, evropski projekt izgubi dušo in pomen.
Kulturne ustanove in umetniki iz vse Evrope smo vznemirjeni zaradi trenutnega razvoja kulturne politike v mnogih državah članicah EU. Pismo z naslovom "Upor zdaj: Svobodna kultura" so podpisali posamezniki iz kulturnih ustanov iz več kot 39 držav. Naslovljeno je na evropske poslance in na predsednico EU-parlamenta Roberto Metsolo ter predsednico parlamentarnega odbora za kulturo in izobraževanje Nelo Riehl.
Podpisniki pisma pozivajo Evropski parlament, naj zaščiti avtonomijo kulturnih organizacij in končno zavzame jasno stališče o napadih, prepovedi, odpuščanjih in krčenju kulturnih ustanov. Graditi moramo solidarnost, ki jo je že izkazalo na tisoče umetnikov in umetniških organizacij po vsej Evropi pri obsodbi teh predrznih napadov na umetniško svobodo in uporabo moči mednarodnih omrežij za množitev možnih rešitev.