Datum: 6.1.2025 11:10:42 - Stran: Novica dneva
Nesreča otroka z pirotehniko v Ljubljani: Hude poškodbe in varnostne napomke
Najbolj odmevna novica na slovenskih spletnih portalih v času od 1. januarja 2025 je nesreča otroka, ki se je dogodila v Ljubljani. Včeraj popoldne se je otrok, ki je mlajši od 14 let, poškodoval s pirotehniko, ki je eksplodiral v njegovi roki. Otrok je utrpel hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazi. Poškodbe so bile tako hude, da je otroku nujno pomoč nudil občan, nato pa so skupaj s policisti zaustavili najhujše krvavitve in ga predali reševalcem.
Policisti še preverjajo okoliščine dogodka in izvor pirotehnike, ki najprej ni delovala, nato pa je počila, ko jo je otrok držal v roki. Za kakšno pirotehnično sredstvo je šlo, še ugotavljamo, vendar se sklepamo, da gre za močnejše pirotehnično sredstvo.
Vzgojitelji otroka so bili na igrišču, ko se je dogodila nesreča. Policisti so opozorili, da je uporaba pirotehničnih izdelkov zelo nevarna, zlasti tistih, ki jih kupujejo od preprodajalcev na tržnicah ali družabnih omrežjih. Ti izdelki večinoma niso testirani in vprašljivi so tudi materiali, iz katerih so narejeni.
Uroš Tominc, vodja urgentnega kirurškega bloka Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, je v izjavi za medije poudaril nevarnost petard, ki lahko povzročijo hude poškodbe. Posledice nesreče bodo zanj trajne, in zato je apeliral na starše, naj se z otroki pogovorijo o uporabi pirotehničnih sredstev. Poškodbe, ki nastanejo ob neprimerni uporabi ali zgolj ob nezgodi, lahko po besedah Tominca povzročijo trajne posledice, človeka lahko zaznamujejo za celotno življenje, še toliko huje, če gre za mlado osebo.
Policisti se vsako leto srečujejo s kršitvami na področju uporabe pirotehničnih izdelkov, zlasti uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, čeprav je njihova prodaja, posest in uporaba že od leta 2008 povsem prepovedana. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le med 26. decembrom in 1. januarjem, vendar ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.
Zakon o zaščiti živali prepoveduje tudi obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi. Za tako ravnanje je za fizično osebo predpisana globa v višini 800 do 1200 evrov, za pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, pa znaša od 2400 do 84.000 evrov.