Datum: 7.1.2025 7:56:39 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v ponedeljek, 6. januar 2025
V Sloveniji so glavoboli, zlasti migrene, najpogostejši razlog za obiske nevroloških ambulant. Glavoboli so lahko spremenljivi in lahko nastanejo zaradi številnih sprožilcev, kot so čokolada, pretirano pitje kave, pikantna hrana, sirovi izdelki, kajenje, uživanje alkohola, neprespane noči, dolge vožnje, izpostavljenost hrupu, soncu in neprijetnim vonjavam[1].
Depresija in anksiozne motnje so tudi pogoste psihične bolezni, ki vplivajo na zdravje odraslih. Depresija lahko prizadene čustveno doživetje in moti ravnotežje življenja, medtem ko anksiozne motnje povzročajo stalno napetost in strah[1].
Epilepsija in multipla skleroza so tudi pomembne nevrološke bolezni, ki lahko prizadenejo živčevje in motijo normalno funkcijo možganov. Osebnostne motnje in psihotične motnje lahko vplivajo na socialno interakcijo in čustveno stabilnost[1].
V starosti pridejo v ospredje še nevrodegenerativne bolezni, kot je Alzheimerjeva bolezen, ki lahko prizadene spomine in kognitivne funkcije. Parkinsonova bolezen je druga pomembna nevrodegenerativna bolezen, ki lahko prizadene motorične funkcije[1].
Rak je v Sloveniji veliko javnozdravstveno breme, saj je najpogostejši vzrok umrljivosti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah. Incidenca raka se povečuje, zlasti zaradi kadilskih rakov, ki so pogost pri ženskah. Pravilna in pravočasna diagnoza in zdravljenje so ključni dejavniki za preživetje[3].
V Sloveniji se sistematično uvajajo ukrepi primarne preventive kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so rak, okužbe s Haelicobacter pylori in HPV, ter cepljenje proti hepatitisu B. To vključuje tudi referenčne ambulante in centre za krepitev zdravja[3].