Datum: 10.1.2025 8:50:39 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v četrtek, 9. januar 2025
V Sloveniji so bili včeraj najpogostejše bolezni, ki so povezane z življenjskim slogom in stresom, kot so glavoboli, migri{-15704}ne, anksiozne motnje, depresija, motnje hranjenja, epilepsije, multipla skleroza, osebnostne motnje, psihotične motnje, motnje spanja, somatoformne motnje, možganske kapi in poškodbe možganov. Glavoboli, zlasti migrene, so najpogostejši vzrok za obiske v nevroloških ambulantah, saj jih lahko zmanjšamo z spremembo življenjskega sloga, premagovanjem stresa in vzdrževanjem zdravega življenja z dovolj gibanjem in sproščanjem v naravi[1].
Depresija in anksiozne motnje so tudi velika zdravstvena izziva, ki se pogosto pojavljajo v odraslih. Depresija je lahko posledica številnih dejavnikov, vključno z nezadovoljstvom pri delu, osebnimi težavami in življenjskimi dogodki. Anksiozne motnje se pogosto pojavljajo kot reakcija na stresne situacije in lahko vplivajo na vsa področja življenja[1].
Motnje hranjenja so tudi pogosto zdravstvena težava, ki se kaže v nepravilni prehrani in lahko vodi do številnih zdravstvenih problemov, kot so prekomjerna telesna teža, diabetski sindrom in srčne bolezni. Epilepsija je elektrohemijska motnja v možganih, ki se kaže z recidivnimi krizi, lahko pa tudi z nenadnimi napadi[1].
Multipla skleroza je kronična demielinizacija v centralnem živčevju, ki lahko vodi do številnih motenj, vključno z motnjami motorike, senzorike in kognitivne funkcije. Osebnostne motnje so tudi pogosto zdravstvena težava, ki se kaže v nepravilnem vedenju in lahko vodi do težav v osebnih odnosih[1].
Demenca je eden največjih izzivov v Sloveniji, saj je posledica nevrodegenerativnih, žilnih, vnetnih ali drugih bolezni možganov. Staranje se povečuje tudi breme bolezni in se krepijo potrebe po dolgotrajni oskrbi. Demenca je napredujoče in novonastalo bolezensko stanje, ki se kaže z motnjami spomina, mišljenja, orientacije, prepoznavanja, razumevanja, govornega izražanja, presoje, vedenja, zaznavanja in čustvovanja[3].
Rak je tudi velika zdravstvena izziva v Sloveniji, saj je najpogostejši vzrok umrljivosti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah. Ogroženost z rakom je večja pri starejših prebivalcih, od vseh bolnikov z rakom, zbolelih leta 2017, jih je bilo več kakor 60 odstotkov starejših od 65 let. Najpogostejši raki pri nas so rak kože, prostate, debelega črevesa in danke, pljuč, pa tudi dojke[5].