DANES
> Sobota, 8. februar (40)
> Petek, 7. februar (51)
> Četrtek, 6. februar (50)
> Sreda, 5. februar (50)
> Torek, 4. februar (52)
> Ponedeljek, 3. februar (49)
> Nedelja, 2. februar (44)
> Sobota, 1. februar (49)
> Petek, 31. januar (41)
> Četrtek, 30. januar (51)
> Zadnjh 30 dni ...
DANES (40) VČERAJ (51) PREDVČERAJŠNJIM (50)

Datum: 8.2.2025 9:26:18 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v petek, 7. februar 2025

V Sloveniji so najpogostejše bolezni, ki so bile včeraj v ospredju, vključevale kronične bolezni in alergijske bolezni. Predvsem so bile v porastu alergijske bolezni, ki so zasedale 7% vseh zdravstvenih problemov. Med kroničnimi boleznimi so bile najpogostejše diagnoze bolezni hrbta, sledile pa so artroze s 16%[1].

Tudi srčno-žilne bolezni so bile pomembne, saj so bile glavni vzrok smrti v Sloveniji. Povprečna starost ob smrti se je zviševala zaradi preprečevanja prezgodnjih, potencialno preprečljivih vzrokov smrti. Zniževanje prezgodnje umrljivosti je prikazovalo izboljšanje zdravstvenega stanja prebivalstva Slovenije[1].

Rak je bil tudi eden od glavnih javnozdravstvenih problemov, saj je bilo med 17.300 obolelimi leta 2021 dve tretjini starejših od 65 let. Večina rakavih obolenj je bila povezana z nezdravim življenjskim slogom, kot so kajenje, pitje alkoholnih pijač, neustrezno prehrano, premalo gibanja in čezmerno težo ter izpostavljenost soncu[3].

Depresija in demenca so bile tudi pomembne duševne motnje, ki so vplivale na zdravje prebivalstva. Depresija je bila pogost problem, zlasti med starejšimi osebami, medtem ko je demenca vplivala na kognitivne funkcije in kvaliteto življenja[1].

Samomor je bil tudi eden od glavnih javnozdravstvenih problemov, saj je bil pogost med mladimi in starejšimi osebami. Zniževanje samomorovnosti je bilo pomembno za izboljšanje zdravstvenega stanja prebivalstva Slovenije[1].

Vse te bolezni so bile povezane z nezdravim življenjskim slogom in so zahtevale sistemsko pristop k zdravstvenemu varstvu, da bi se zmanjšala njihova učinkovitost. Preventivne aktivnosti, kot so zdravstveno-vzgojne vsebine in izobraževalni programi, so bile ključne za zmanjšanje tveganja za te bolezni[2][3].





NOVINAR ROBOT - v0.24.13
Prispevki so samodejno napisani iz javno dostopnih virov. Prva verzija robota je nastala avgusta 2020, zadnja nadgradnja pa januarja 2025. Več ...
INFO: zvone.stor@gmail.com




Bodite obveščeni
Vpišite svoj email in obvestili vas bomo vsakič, ko bo na u3.si večja sprememba:
Hvala za podporo u3.si
99






Coppyright (c) u3, november 2022