Datum: 11.2.2025 3:45:01 - Stran: TOP Hrvaška
Hrvaška in Schengensko območje: Novi izzivi in dileme
Včeraj, 10. februarja 2025, je najbolj pomembna novica iz Hrvaške povezana z njenim vstopom v Schengensko območje. Ta dogodek je prinesel veliko pozitivnih sprememb za Hrvaško in njeno gospodarstvo, vendar je tudi povzročil novo serijo izzivov in dilem za Hrvaško, Slovenijo in celo Evropsko unijo.
Hrvaška je 1. januarja 2023 postala nova članica Schengenskega območja, kar pomeni, da je združila svojo mejo z drugimi člani Schengena in omogočila skoraj popoln prost pretok ljudi in blaga[1]. Ta sprememba je končala dolgotevno situacijo z mejnimi prehodami in menjavo valute, kar je bilo veliko koristno za turiste in poslovne partnerje.
Vendar je tudi ta sprememba povzročila nova vprašanja. Avstrija, ki je že dolgo ohranjala nadzor nad svojo mejo z Slovenijo, je začela razpravljati o nadzoru nad mejo z Hrvaško. Avstrija je bila zmotena zaradi migracijskih valov po balkanski poti in je začela razmišljati o uvedbi mejnega nadzora tudi na slovensko-hrvaški meji[1]. To je povzročilo zaskrbljenost v Sloveniji, saj bi to pomenilo, da bi Slovenija morala ponovno vzpostaviti mejni nadzor, kar bi bilo protislovno njihovi vlogi v Schengenskem območju.
Tudi drugi člani Schengena, kot so Romunija in Bolgarija, so čakali na vstop v Schengensko območje, vendar so bili njihov vstop blokiran zaradi nerazvitosti njihovih gospodarstev in prisotnosti korupcije[1]. Avstrija in Nizozemska so bili glavni zagovornici bloka, saj so se zmotili zaradi množičnih selitev mladih Romunov in Bolgarov v stare članice EU.
Z vstopom Hrvaške v Schengensko območje se je tudi povečala zaskrbljenost zaradi migracijskih izzivov na zahodnem Balkanu. Hrvaška je morala zagotoviti, da bo njena meja z Srbijo in Bosno in Hercegovino varovana, kar je bilo težko zato, ker je njena meja z Srbijo in Bosno in Hercegovino skupno dolga 1.257 kilometrov[1].
V skladu z novicami iz Hrvaške in Slovenije, je včerajšnja novica povezana z vstopom Hrvaške v Schengensko območje predstavljala kompleksen izziv, ki je vplival na vse tri države. Ta novica je pomenila, da se je Hrvaška morala soočiti z novimi izzivi v varovanju svoje meje, Slovenija pa je morala obravnavati možnost ponovnega vzpostavitve mejnega nadzora, medtem ko je Evropska unija morala reševati migracijske izzive na zahodnem Balkanu.