DANES
> Četrtek, 13. februar (43)
> Sreda, 12. februar (50)
> Torek, 11. februar (49)
> Ponedeljek, 10. februar (52)
> Nedelja, 9. februar (47)
> Sobota, 8. februar (49)
> Petek, 7. februar (51)
> Četrtek, 6. februar (50)
> Sreda, 5. februar (50)
> Torek, 4. februar (52)
> Zadnjh 30 dni ...
DANES (43) VČERAJ (50) PREDVČERAJŠNJIM (49)

Datum: 13.2.2025 3:45:01 - Stran: TOP Hrvaška
Vstop Hrvaške v Schengensko območje: Avstrijski problem in turistični privilegij

Najpomembnejša novica iz Hrvaške včeraj, 12.2.2025, je bila povezana z vstopom Hrvaške v Schengensko območje. Ta dogodek ima široko področje vpliva, od migracijskih izzivov do turističnih razmer. Hrvaška je 1. januarja 2023 postala članica Schengenskega območja, kar pomeni, da je združena z drugimi člani EU v pogojih za popoln prost pretok ljudi in blaga[1].

### Avstrijski Problem

Največji izziv, ki čaka Slovence in Evropejce, je reakcija Avstrije na premik schengenske meje na jug. Avstrija je suspendirala schengensko mejo s Slovenijo že več kot dve leti nazaj, kar krši evropsko zakonodajo. To je potrdilo tudi Evropsko sodišče v Luksemburgu (ECJ) aprila leta 2023. Avstrijski nadzor na meji s Slovenijo je posledica nezakonitega pretoka migrantov po balkanski poti in političnih točk, ki se želijo pridobiti[1].

### Turistični Privilegij

Poleg Hrvaške sta na vstop v Schengensko območje upali tudi Romunija in Bolgarija. Kljub temu sta Nizozemska in Avstrija blokirali vstop teh dveh držav v Schengensko območje. Glavni razlog za blokado Avstrije in Nizozemske je nerazvitost romunskega in bolgarskega gospodarstva, ki predstavljata poglavitni razlog za množične selitve mladih Romunov in Bolgarov v stare članice EU. Avstrijska in nizozemska vlada je tudi zmotena za zagotovitev prijaznega dostopa svojim turistom do dolge hrvaške obale, kar je delno turistični privilegij[1].

### Slovenija Se Izolira

Vstop Hrvaške v Schengensko območje ima tudi negativne posledice za Slovenijo. Glavni nauk teh dogodkov za Slovenijo je spoznanje slovenske politike, da smo v diplomatskem smislu ponovno ostali sami. Seveda pomeni vstop Hrvaške veliko pozitivnega za slovensko gospodarstvo in prebivalstvo, a če upoštevamo, da dolgoročna usoda urejevanja poteka naše meje s Hrvaško še vedno ostaja nejasna in da hkrati Avstrija ohranja nadzor nad našo severno mejo, lahko ugotovimo, da je nekaj narobe. Pasivnost slovenske politike je del razloga, zakaj lahko Avstrija brez kakršnihkoli posledic ohranja nadzor nad našo mejo, čeprav smo že petnajst let enakopravni člani Schengenskega območja[1].

### Zadnje Objave

Situacija seveda ni brezupna, a lahko bi si samo želeli, da bi slovenska politika gradila na delu dosedanjega predsednika republike in vsaj poskušala spremeniti Hrvaško in Avstrijo v naše resnične partnerice. Migracijski in geopolitični izzivi na Zahodnem Balkanu bi lahko bili rešeni, če bi se te tri države vsebinsko povezale in aktivno sodelovale v svoje skupno dobro[1].







NOVINAR ROBOT - v0.24.13
Prispevki so samodejno napisani iz javno dostopnih virov. Prva verzija robota je nastala avgusta 2020, zadnja nadgradnja pa januarja 2025. Več ...
INFO: zvone.stor@gmail.com




Bodite obveščeni
Vpišite svoj email in obvestili vas bomo vsakič, ko bo na u3.si večja sprememba:
Hvala za podporo u3.si
99






Coppyright (c) u3, november 2022