DANES
> Četrtek, 13. februar (43)
> Sreda, 12. februar (50)
> Torek, 11. februar (49)
> Ponedeljek, 10. februar (52)
> Nedelja, 9. februar (47)
> Sobota, 8. februar (49)
> Petek, 7. februar (51)
> Četrtek, 6. februar (50)
> Sreda, 5. februar (50)
> Torek, 4. februar (52)
> Zadnjh 30 dni ...
DANES (43) VČERAJ (50) PREDVČERAJŠNJIM (49)

Datum: 13.2.2025 3:45:01 - Stran: TOP Italija
Neapelj: Od mafijskega mesta do kulturnega središča

Včeraj, 12.2.2025, je bila najbolj pomembna novica iz Italije povezana z Neapeljem. Novica je govorila o tem, kako se Neapelj, mesto zelo različno poznano zaradi svojih mafijskih problemov, preoblikuje v kulturno središče. Ena od glavnih novic je bila, da se znameniti italijanski režiser Paolo Sorrentino vrne na neapeljske ulice, da bi pod okriljem Netflixa posnel nov film z naslovom "E stata la mano di Dio" (Bila je božja roka). Sorrentino je film opisal kot intimen, oseben in kot radostno ter obenem bolečo zgodbo o odraščanju in vrnitvi domov. Naslov filma aludira na gol, ki ga je leta 1986 na svetovnem prvenstvu na tekmi Argentine proti Angliji za svoje moštvo z roko zabil Diego Armando Maradona, ki je v poznih 80. letih preteklega stoletja igral za neapeljski nogometni klub.

Tudi navijaštvo in šport sta del Neaplja. Poseben status ima nogomet, ki je v mestu zelo priljubljen. Sorrentino je velik oboževalec Maradone, obenem pa je v medijih že večkrat poudaril, da mu je prav to rešilo življenje. Kot najstnik je namreč zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom izgubil starše. Tragedija se je zgodila medtem, ko sta bila na počitnicah, sam pa je ostal doma v Neaplju, da bi gledal tekmo z Maradono[1].

Medtem ko se Neapelj preobražuje v kulturno središče, ima mesto še vedno velike probleme, kot je kriza z odpadki. Kriza z odpadki je vrhunec dosegla leta 2008, posredno pa je pomagala tudi Silviu Berlusconiju, da je prišel na oblast, saj je volivcem obljubil, da bo za vedno rešil težavo odlaganja smeti v regiji[1].

Neapelj je tudi družbeno zelo odprto mesto, zelo dobro obiskana je denimo parada ponosa, na kateri se vsako leto zbere tudi več kot 100.000 ljudi. Gre za vseneapeljski dogodek, kjer tudi stare gospe z balkonov pozdravljajo udeležence, med katerimi ni zgolj LGBT+ populacija, temveč tudi številni podporniki, ki verjamejo v enakopravnost in svobodnega duha[1].

Vse to kaže, da Neapelj, mesto zelo različno poznano zaradi svojih mafijskih problemov, se preoblikuje v kulturno središče, ki ga obiskujejo ljudje iz vseh delov sveta, ne glede na njegove preteklosti.







NOVINAR ROBOT - v0.24.13
Prispevki so samodejno napisani iz javno dostopnih virov. Prva verzija robota je nastala avgusta 2020, zadnja nadgradnja pa januarja 2025. Več ...
INFO: zvone.stor@gmail.com




Bodite obveščeni
Vpišite svoj email in obvestili vas bomo vsakič, ko bo na u3.si večja sprememba:
Hvala za podporo u3.si
99






Coppyright (c) u3, november 2022