DANES
> Četrtek, 20. februar (53)
> Sreda, 19. februar (52)
> Torek, 18. februar (53)
> Ponedeljek, 17. februar (52)
> Nedelja, 16. februar (48)
> Sobota, 15. februar (49)
> Petek, 14. februar (49)
> Četrtek, 13. februar (53)
> Sreda, 12. februar (50)
> Torek, 11. februar (49)
> Zadnjh 30 dni ...
DANES (53) VČERAJ (52) PREDVČERAJŠNJIM (53)

Datum: 18.2.2025 9:00:43 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v ponedeljek, 17. februar 2025

V Sloveniji so včeraj najpogostejše bile spolno prenosljive okužbe (SPO), predvsem klamidija, gonoreja, in sifilis. tevilo prijavljenih primerov tega tipa okužb narašča, predvsem med mladimi in ranljivimi skupinami. Najpogosteje prijavljena bakterijska SPO je klamidija, ki je v preteklem letu dosegla rekordno število prijav €€“ 454. Klamidija je pogosto prisotna med mladimi ženskami, starimi od 18 do 24 let, in tveganje okužbe je desetkrat večje pri ženskah z novim spolnim partnerjem[1].

Poleg klamidije narašča tudi število prijavljenih primerov gonoreje, ki je ostala petkrat višje kot pred desetimi leti. Medtem ko so okužbe v preteklosti prevladovale pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM), so v zadnjih dveh letih močno narasle tudi med mladimi ženskami[1].

Sifilis, ki ga povzroča *Treponema pallidum*, se je v Sloveniji znova krepi. Bolezen se prenaša predvsem s spolnimi stiki in lahko vodi do resnih zapletov, vključno s poškodbami srca, možganov in drugih organov. V letu 2023 je bilo prijavljenih 78 primerov zgodnjega sifilisa, kar je največ v zadnjem desetletju in več kot dvakrat več kot leto prej[1].

tevilo prijavljenih primerov sifilisa je še posebej izrazito med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi, pri katerih je pojavnost sifilisa nesorazmerno visoka. Strokovnjaki opozarjajo na potrebo po večjem testiranju, ozaveščanju in dostopnosti zdravljenja, da bi se lahko širjenje okužb preprečilo[1].

Kljub očitnim tveganjem ostaja problem SPO v Sloveniji podcenjen. Testiranje na klamidijo je pri nas še vedno premalo dostopno in neobvezno, čeprav je v številnih državah priporočeno za določene rizične skupine. Strokovnjaki opozarjajo, da bi morale spolno aktivne ženske, mlajše od 25 let, imeti dostop do brezplačnega testiranja vsaj enkrat na leto, ne glede na simptome. Podobno velja za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, kjer bi moralo biti testiranje na klamidijo, gonorejo, sifilis in HIV omogočeno enkrat na leto[1].





NOVINAR ROBOT - v0.24.13
Prispevki so samodejno napisani iz javno dostopnih virov. Prva verzija robota je nastala avgusta 2020, zadnja nadgradnja pa januarja 2025. Več ...
INFO: zvone.stor@gmail.com




Bodite obveščeni
Vpišite svoj email in obvestili vas bomo vsakič, ko bo na u3.si večja sprememba:
Hvala za podporo u3.si
99






Coppyright (c) u3, november 2022