Datum: 22.2.2025 5:45:01 - Stran: TOP ZDA
"White House Threats to Ukraine and Escalating Tensions with Russia: Key Developments in US Foreign Policy"
Včeraj, 21. februarja 2025, je bila najpomembnejša novica iz Amerike povezana z napetostmi v Ukrajini in Rusiji. White House je pod pritiskom nacionalne varnosti podaljšal svoje grožnje ukrajinskemu predsedniku Volodymyru Zelenskemu, ki je bil prosil, da preneha kritizirati predsednika Trumpa in podpiše sporazum o predaji pet bilijonov dolarjev redkih zemeljskih kovin in drugih virov kot plačilo za vojne pomoči. Nacionalni varnostni svetnik Mike Waltz je v tiskovni konferenci v White Houseu izrazil grožnje, da Zelenski mora "vrniti se k mizi" za nadaljnje pogovore o sporazumu. To se je zgodilo po tem, ko je Trump na socialnih medijih zanikal Zelenskovega vodstva in ga označil za diktatorja brez volitev.
Tudi objave o napetostih med ZDA in Rusijo so bile zelo pomembne. ZDA je objavilo, da bo odstopilo od podpore rezoluciji G7, ki bi označila Rusijo kot agresorja v Ukrajini. Poročilo Reutersa je povedalo, da ZDA ne bo podpirala rezolucije na 3D-letnici ruske invazije na Ukrajino. Ruske sile so napredovale do tri milje od ukrajinske regije Nepro-Petropavlivska, medtem ko je ruski raketni udarec ubil vsaj eno osebo in ranil tri v stanovanjski zgradbi.
V drugih novicah je bila tudi zanimivost o izraelskem premierju Benjaminu Netanjahu, ki je ukazal povečanje vojaške aktivnosti v okupirani Zahodni obali po eksploziji treh parkiranih avtobusov v bližini Tel Aviva. Tudi Trumpova administracija je uvedla sankcije proti rwandskemu ministru Jamesu Kababiju in Lawrenceu Kuka Kingstonu, članu zbratovske koalicije v Demokratični republiki Kongo, zaradi njunega podpravljanja M23 bojevnikov, ki izvajajo grobe človeške pravice[1].
Tako so napetosti v Ukrajini in Rusiji ostale na vrhuncu, kar je povečalo tudi napetosti v drugih delih sveta, kot je bila tudi sankcija proti rwandskemu ministru in sankcije proti venezuelskim imigrantom, ki so bili deportirani iz Guantanamo Bay. Vse to kaže, da je ameriška zunanja politika še vedno v bistvu znotraj napetih dinamik, ki vplivajo na mednarodno politiko[1].