Datum: 26.3.2025 8:50:14 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v torek, 25. marec 2025
V Sloveniji so spolno prenosljive okužbe (SPO) zelo aktualne in širijo se v nesorazmerno visokih številkah, predvsem med mladimi in ranljivimi skupinami. Najpogostejša spolno prenosljiva okužba je klamidijska okužba, ki je v preteklem letu dosegla rekordno število prijav €€“ 454. Klamidija je pogosto neopažena, zlasti pri mlajših spolno aktivnih ženskah, ki imajo novega spolnega partnerja. Tveganje za okužbo je pri njih desetkrat večje kot pri spolno aktivnih ženskah z več leti spolnih odnosov[1].
Narašča tudi število prijavljenih primerov gonoreje, čeprav je v primerjavi z letom 2022 zmanjšalo za 18 odstotkov. Gonoreja ostaja petkrat višje kot pred desetimi leti. Okužbe s humanimi papilomavirusi (HPV) predstavljajo največji delež spolno prenosljivih virusnih okužb, saj se s temi virusi v življenju okuži več kot polovica spolno aktivnih oseb[1].
Sifilis, ki je bakterijska okužba, ki jo povzroča *Treponema pallidum*, se znova krepi v Sloveniji. Sifilis se najpogosteje kaže kot neboleča rana (šankr) na spolovilu, zadnjiku ali ustni votlini, ki pogosto ostane neopažena. ECDC je opozoril na naraščajočo nevarnost odpornosti gonoreje na antibiotike, kar pomeni, da so trenutna zdravljenja vse manj učinkovita[1].
Tako je spolno prenosljivih okužb v Sloveniji veliko, in to predvsem zaradi nizke precepljenosti in premalo testiranja. Potreba po celoviti strategiji za preprečevanje in obvladovanje tega javnozdravstvenega problema je zelo aktualna. Bi morali cepljenje proti HPV razširiti tudi na moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, da bi se zmanjšala število okuženih[1].