Datum: 29.3.2025 9:58:52 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v petek, 28. marec 2025
V Sloveniji so včeraj najpogostejše bili primeri spolno prenosljivih okužb (SPO), predvsem klamidije, gonoreje in sifilisa. tevilo prijavljenih primerov SPO je naraščalo, zlasti med mladimi in ranljivimi skupinami. Klamidijska okužba je bila najpogostejša, saj je bilo leta 2023 prijavljenih 454 primerov, kar je rekordno število. Gonoreja je tudi naraščala, čeprav je bilo leta 2023 za 18% manj primerov kot leta 2022, še vedno pa je bila petkrat višja kot pred desetimi leti. Sifilis, ki je v preteklosti veljal za skoraj izkoreninjeno, se je znova krepi, saj so leta 2023 potrdili 78 primerov zgodnjega sifilisa, kar je dvakrat več kot leta 2022[1][3].
Nizka precepljenost in premalo testiranje so glavni razlogi za porast števila prijavljenih primerov SPO. Strokovnjaki opozarjajo na potrebo po večjem testiranju, ozaveščanju in dostopnosti zdravljenja. Kljub splošnemu napredku na področju ozaveščanja se spolno prenosljive okužbe še vedno širijo v nesorazmerno visokih številkah, predvsem med mladimi in ranljivimi skupinami[1][3].
Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje razkrivajo, da je bilo leta 2023 prijavljenih 1332 primerov SPO, pri čemer številke ne odražajo dejanskega stanja, saj številne okužbe ostanejo nediagnosticirane. Najpogosteje prijavljena bakterijska SPO ostaja klamidijska okužba, ki je v preteklem letu dosegla rekordno število prijav[1].
Tudi gonoreja je bila v Sloveniji prisotna v visokih številkah, zlasti med mladimi ženskami starimi od 20 do 24 let. Obenem je bila incidenca gonoreje najvišja v ljubljanski regiji, zlasti pri ženskah v koprski regiji[3].
Sifilis, ki ga povzroča *Treponema pallidum*, se je v zadnjih letih znova krepi, saj so leta 2023 potrdili 78 primerov zgodnjega sifilisa, kar je dvakrat več kot leta 2022. Velika večina primerov je bila potrjena pri moških, ki imajo spolne odnose z drugimi moškimi[3].
V Sloveniji je tudi prisotna nevarnost odpornosti gonokokov na antibiotike, kar pomeni, da so trenutna zdravljenja vse manj učinkovita. To je skrb vzbujajoč javnozdravstveni problem, saj gonoreja brez ustreznega zdravljenja lahko povzroči resne zaplete, kot so neplodnost, vnetje medeničnih organov in povečano tveganje za okužbo z virusom HIV[1][3].