Datum: 15.4.2025 9:36:36 - Stran: BOLEZNI
Bolezni v ponedeljek, 14. april 2025
V Sloveniji so bile včeraj najpogostejše bolezni povezane s kroničnimi stanji, ki se ne zdravijo lahko, in z okužbami, ki predstavljajo javnozdravstveni izziv. Debelost je označena kot kronična, ponavljajoča se bolezen, ki predstavlja velik javnozdravstveni izziv zaradi svoje povezave s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi in povišanim tveganjem za njihov nastanek. Debelost tudi močno vpliva na kakovost življenja in povečuje smrtnost[1].
Spolno prenosljive okužbe, kot so klamidija, gonoreja in sifilis, so v Sloveniji v porastu. Klamidija je najpogostejša spolno prenosljiva okužba, z rekordnim številom prijav v preteklem letu. Okužbe s klamidijo so pogoste posebej med mladimi ženskami, starimi od 20 do 24 let, in tveganje za okužbo je desetkrat večje pri ženskah z novim spolnim partnerjem[3].
Citomegalovirus (CMV) je druga pomembna okužba, ki predstavlja velik javnozdravstveni problem, zlasti pri bolnikih z oslabljenim imunskim sistemom. CMV lahko povzroči širok nabor hudih organskih bolezni, vključno s pljučnico, boleznimi prebavil, encefalitisom in retinitisom. Prirojena okužba s CMV je pomemben javnozdravstveni problem v razvitem svetu, saj je povezana s visoko obolevnostjo in umrljivostjo[2].
Sifilis, ki ga povzroča Treponema pallidum, je tudi v porastu. Okužba se prenaša predvsem s spolnimi stiki, v redkih primerih pa tudi s krvjo ali z okužene matere na plod med nosečnostjo. če okužba ni zdravljena, lahko preide v latentno fazo, nato pa se čez mesece ali leta pojavijo resni zapleti, vključno s poškodbami srca, možganov in drugih organov[3].
Vse te bolezni predstavljajo pomembne javnozdravstvene izzive, ki zahtevajo nujne ukrepe za preprečevanje in zdravljenje. To vključuje večje testiranje, ozaveščanje in dostopnost zdravljenja, da bi se lahko zmanjšala števila okuženih in zmanjšala tveganje za zaplete[3].