Datum: 26.6.2026 3:45:01 - Stran: TOP Italija
Italija v šoku: svetovni prvak, ki bo tretjič zapored gledal mundial le po televiziji
Najbolj odmevna včerajšnja novica, povezana z Italijo, je bila izpad italijanske nogometne reprezentance iz kvalifikacij za svetovno prvenstvo, zaradi česar je postala prvi nekdanji svetovni prvak v zgodovini, ki bo izpustil že tri zaporedne izdaje mundiala.[1]
Italija je v Zenici po dramatičnem dvoboju z Bosno in Hercegovino izgubila po izvajanju enajstmetrovk ter s tem dokončno zapravila možnost, da se uvrsti na naslednje svetovno prvenstvo.[1] Ta izpad ima zgodovinsko razsežnost: po navedbah italijanskih medijev je Italija s tem postala prvi svetovni prvak, ki je nato izpustil kar tri zaporedne svetovne prvenstva.[1] Dogodek je v državi sprožil pravo medijsko in politično €€{-14949}apokalipso€€{-14939}, kot so zapisali nekateri časniki.[1]
Minister za šport Andrea Abodi se je sicer igralcem in strokovnemu vodstvu zahvalil za vložen napor, hkrati pa je napovedal spremembe v vrhu italijanske nogometne zveze (FIGC).[1] Po poročanju medijev se pripravlja resen obračun z vodstvom zveze, razprava pa se širi tudi na širšo krizo upravljanja nogometa v Italiji.[1] V javnosti poteka razprava o tem, ali so za ponavljajoča se neuspeha bolj krivi sistem, selektorske odločitve ali dolgotrajne težave z razvojem mladih igralcev.[1] Novica ima velik politični, športni in simbolni pomen, saj nogomet v Italiji predstavlja eno ključnih sestavin nacionalne identitete.