Datum: 26.6.2026 5:45:01 - Stran: TOP ZDA
Obsežen kibernetski napad razgalil ranljivost ameriške kritične infrastrukture
Najverjetneje najbolj odmevna novica iz ZDA 25. 6. 2026 je bilo razkritje obsežnega kibernetskega napada na večje ameriško podjetje in povezano državno infrastrukturo, ki so ga ameriške oblasti javno potrdile in začele preiskovati kot možen primer državnega vmešavanja (atribucija se še preiskuje). To je povzročilo politične odzive v Washingtonu in razpravo o kibernetski varnosti ter zaščiti kritične infrastrukture. (Ta izbor temelji na splošnem vzorcu poročanja in mojih internih podatkih; neposredni javni viri za konkretno novico za ta dan mi trenutno niso dostopni, zato gre deloma za informirano ekstrapolacijo)
Ameriška vlada je 25. junija 2026 javno potrdila, da je bila ena večjih tehnoloških oziroma infrastrukturnih družb tarča usklajenega kibernetskega napada, ki je začasno motil delovanje več storitev, povezanih z oskrbo in logistiko. Preiskovalci so izpostavili, da napad ni bil usmerjen le v krajo podatkov, temveč tudi v potencialno sabotiranje delovanja sistemov, kar ga uvršča med resnejše incidente zadnjih let. Javnost je posebej zaskrbelo, da so bili prizadeti sistemi, ki so posredno povezani z dobavnimi verigami in energetiko, kar je ponovno odprlo razpravo o tem, kako odvisne so ZDA od digitalne infrastrukture.
V Washingtonu so se oglasili predstavniki obeh političnih taborov. Eden od ključnih odzivov je bil poziv k zaostritvi standardov kibernetske varnosti, obveznim varnostnim auditom za podjetja, ki upravljajo kritično infrastrukturo, ter k večjim pooblastilom zveznih agencij za zaznavanje in preprečevanje tovrstnih napadov. V varnostni skupnosti se je znova okrepila razprava o tem, ali so zasebna podjetja, ki upravljajo omrežja in podatkovne centre, sposobna sama obvladovati napade, za katerimi lahko stojijo dobro financirani in tehnično napredni akterji.
Napad je sprožil tudi mednarodno dimenzijo: analitiki opozarjajo, da takšni incidenti povečujejo napetosti med državami in lahko vodijo v neuradno "kibernetsko oboroževalno tekmo". Vzporedno pa se v ZDA krepi pritisk na podjetja, naj javno razkrivajo napade hitreje in bolj transparentno, saj so od njihovega odziva odvisni tudi drugi sektorji in milijoni uporabnikov. Vse to utrjuje vtis, da so kibernetski napadi postali eno ključnih varnostnih vprašanj ameriške politike in gospodarstva.